سه شنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۸

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازار مسکن در ۴ ماهه نخست سال ۹۳، شرایط با ثبات و متفاوتی را نسبت به دوره مشابه سال قبل پشت سر گذاشت. مقایسه این دو دوره نشان می دهد که در ۴ ماهه اول سال ۹۳ بر خلاف دوره مشابه سال ۹۲ که بازار دوره نوسانی را داشت و البته از دوره رونق شروع و در تیر ۹۲ به رکود منجر گردید در سال ۹۳، روند شاخصها حکایت از پایان دوره رکود و افزایش نسبی تعداد معاملات و نیز قیمتها دارد به گونه ای که میانگین قیمت و تعداد معاملات در تیر ۹۳ با تیر ۹۲ تقریباً با یکدیگر برابرند لکن در تیر سال ۹۲ از یک مقدار بالاتر به این سطح رسیده بود ولی در تیر ۹۳ از یک مقدار پایین تر به این سطح افزایش یافته بود یعنی جهت گیری بازار در این دو دوره روند کاملاً متفاوتی را  طی کرده است.

و در واقع روند تعداد معاملات و قیمت مسکن در ۴ ماهه سال ۹۳ بیانگر دوره احیاء و خروج از رکود می باشد.

ولی آیا این روند دلالت بر شروع دوره رونق و یا افزایش جهشی قیمت ها دارد ؟

از نظر نگارنده با توجه به تحلیلهایی که در مقالات گذشته ارائه داده و همین روند ۴ ماهه را نیز براساس آن پیش بینی نموده بود تصویر کلان بخش مسکن در سال ۹۳ بشرح ذیل خواهد بود:

۱- حجم معاملات مسکن در سال ۹۳ به میزان قابل توجهی بیشتر از سال ۹۲ می باشد و تعداد این معاملات در نیمه دوم سال ۹۳ بیشتر از نیمه اول خواهد بود.

۲- رشد قیمت مسکن در طی سال ۹۳ بصورت تدریجی تداوم خواهد داشت و لذا شک قیمتی در این سال منتفی خواهد بود. و اما رشد قیمتی حداکثر معادل نرخ تورم را تجربه می نماید. گزارش پیوست روند تعداد معاملات و میانگین قیمت مسکن در سال ۹۱-۹۳ تهران و تحلیل بازار در این دوره را نشان می دهد.


 

دریافت فایل: Tahlil-tir-93_sepico-03

حجم فایل: ۱۵۶۷ کیلوبایت

شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران

تلفن: 22134770 21 98+

ایمیل: info [at] sepico.ir

نشانی: تهران، سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، خیابان ۹، پلاک ۱۸، طبقه ۲

كانال تلگرام سپهر

آمار بازدیدکنندگان

امروز24
دیروز82
این هفته239
این ماه991
مجموع84980

تعداد افراد آنلاین

1
نفر

مالتي مديا